Samsung Galaxy S26 FE vs Galaxy S25 FE – który model warto kupić?
Galaxy S26 FE vs Galaxy S25 FE – który model warto kupić?
Porównanie 2026: specyfikacja, aparat, bateria, wydajność, USB i ciekawostki
Galaxy S26 FE i Galaxy S25 FE – najważniejsze różnice w jednym miejscu.
Galaxy S26 FE jest nowszy, ma Exynosa 2500 w procesie 3 nm, ekran o deklarowanej jasności do 1900 nitów, nowszy system One UI 9 / Android 17 i o rok późniejszy koniec deklarowanego wsparcia bezpieczeństwa. Galaxy S25 FE pozostaje bardzo podobny pod względem ekranu, baterii i aparatów, a przy tym jest lżejszy i – co nietypowe – ma szybszy standard USB 3.2 Gen 1 zamiast USB 2.0.
Pakiet SEO
Premiera Galaxy S26 FE naturalnie prowokuje jedno pytanie: czy warto dopłacić do nowszego modelu, czy Galaxy S25 FE nadal daje niemal to samo za mniejsze pieniądze? Na pierwszy rzut oka oba telefony są do siebie bardzo podobne. Mają 6,7-calowe ekrany Dynamic AMOLED 2X, 120 Hz, baterie 4900 mAh, potrójne aparaty 50 + 12 + 8 MP i 8 GB RAM. Różnice zaczynają być ciekawsze dopiero wtedy, gdy zajrzymy głębiej w specyfikację.

Galaxy S26 FE vs S25 FE – najważniejsze parametry
| Parametr | Galaxy S26 FE | Galaxy S25 FE | Przewaga |
|---|---|---|---|
| Procesor | Exynos 2500, 3 nm | Exynos 2400, 4 nm | S26 FE |
| CPU | 10 rdzeni; do 3,3 GHz | 10 rdzeni; do 3,2 GHz | S26 FE |
| RAM | 8 GB | 8 GB | Remis |
| Pamięć | 128 / 256 / 512 GB | 128 / 256 / 512 GB | Remis |
| Ekran | 6,7” Dynamic AMOLED 2X | 6,7” Dynamic AMOLED 2X | Remis |
| Rozdzielczość | 1080 × 2340, FHD+ | 1080 × 2340, FHD+ | Remis |
| Odświeżanie | 60 / 120 Hz | 60 / 120 Hz | Remis |
| Jasność / widoczność | do 1900 nitów | Vision Booster; brak porównywalnej liczby nitów w polskiej specyfikacji | S26 FE* |
| Aparaty tylne | 50 MP + 12 MP + 8 MP | 50 MP + 12 MP + 8 MP | Remis w bazowej specyfikacji |
| Selfie | 12 MP, f/2.2, FOV 85° | 12 MP, f/2.2, FOV 80° | S26 FE |
| Zoom optyczny | 3× | 3× | Remis |
| Bateria | 4900 mAh | 4900 mAh | Remis |
| Odtwarzanie wideo | do 29 h | do 28 h | S26 FE |
| Ładowanie przewodowe | 45 W; do ok. 69% / 30 min | 45 W; do ok. 65% / 30 min | S26 FE |
| Ładowanie bezprzewodowe | 15 W + Wireless PowerShare | do 15 W + Wireless PowerShare | Remis |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E | Wi-Fi 6E | Remis |
| Bluetooth | 5.4 | 5.4 | Remis |
| Odporność | IP68 | IP68 | Remis |
| USB | USB 2.0, USB-C | USB 3.2 Gen 1, USB-C | S25 FE |
| Wymiary | 161,6 × 76,9 × 7,4 mm | 161,3 × 76,6 × 7,4 mm | S25 FE |
| Waga | 193 g | 190 g | S25 FE |
| System na start | One UI 9 / Android 17 | One UI 8.0 / Android 16 | S26 FE |
| Aktualizacje | do 7 aktualizacji systemu + do 7 lat zabezpieczeń | do 7 generacji systemu + do 7 lat zabezpieczeń | Polityka podobna |
| Deklarowane wsparcie bezpieczeństwa | do 30.09.2033 | do 30.09.2032 | S26 FE |
* Samsung Polska podaje 1900 nitów dla S26 FE. W oficjalnej polskiej specyfikacji S25 FE producent opisuje Vision Booster, ale nie podaje bezpośrednio porównywalnej maksymalnej jasności w nitach.
1Największa zmiana: Exynos 2500 kontra Exynos 2400
Najważniejszą różnicą sprzętową jest procesor. Galaxy S26 FE korzysta z Exynosa 2500 wykonanego w procesie 3 nm, a Galaxy S25 FE z Exynosa 2400 w 4 nm. Oba układy są dziesięciordzeniowe, ale Samsung podaje dla S26 FE maksymalną częstotliwość do 3,3 GHz, podczas gdy S25 FE dochodzi do 3,2 GHz.
Sama różnica w nanometrach nie oznacza automatycznie identycznego wzrostu wydajności w każdym zadaniu, ale nowszy układ daje Samsungowi większe pole do poprawy efektywności, AI i pracy pod długotrwałym obciążeniem. Producent wprost wskazuje też poprawę wydajności CPU S26 FE względem S25 FE. Jeśli grasz, edytujesz wideo albo planujesz korzystać z telefonu przez kilka lat, to właśnie procesor jest najmocniejszym argumentem za S26 FE.
2Ekran: podobna baza, ale S26 FE ma konkretną deklarację 1900 nitów
Oba modele mają 6,7-calowy panel Dynamic AMOLED 2X o rozdzielczości FHD+ 1080 × 2340 i odświeżaniu do 120 Hz. To oznacza, że codzienne wrażenia – płynność przewijania, kontrast i nasycenie – powinny być bardzo zbliżone.
Różnica pojawia się w oficjalnych materiałach dotyczących jasności. Dla Galaxy S26 FE Samsung podaje 1900 nitów. W polskiej specyfikacji S25 FE producent mówi o jaśniejszym ekranie z Vision Booster, lecz nie publikuje tam liczby pozwalającej na bezpośrednie porównanie. Z tego powodu nie warto wpisywać do tabeli „zmyślonej” wartości dla S25 FE tylko po to, by mieć dwie liczby.
3Aparaty: bardzo podobne liczby, ale nie identyczne doświadczenie
W bazowej specyfikacji tylne aparaty wyglądają niemal jak kopia: 50 MP szeroki f/1.8 z OIS, 12 MP ultraszeroki f/2.2 oraz 8 MP teleobiektyw f/2.4 z OIS i 3-krotnym zoomem optycznym. Oba modele oferują też zoom cyfrowy do 30×.
Najbardziej namacalna zmiana znajduje się z przodu. Oba telefony mają 12 MP i f/2.2, ale Samsung podaje pole widzenia 85° dla S26 FE i 80° dla S25 FE. Szerszy kadr może być zauważalny w selfie grupowych i podczas wideorozmów.
Warto przy tym uważać ze stwierdzeniem, że „aparaty są identyczne”. Podstawowe liczby są bardzo podobne, lecz finalna jakość zdjęć zależy również od algorytmów, ISP, ProVisual Engine, trybów nocnych i przetwarzania AI. Dlatego bez bezpośrednich testów zdjęciowych uczciwiej mówić o podobnej specyfikacji sprzętowej niż o identycznej jakości.
4Bateria i ładowanie: ta sama pojemność, odrobinę lepsze deklaracje S26 FE
Oba smartfony mają typową pojemność baterii 4900 mAh. Samsung deklaruje jednak do 29 godzin odtwarzania wideo dla Galaxy S26 FE i do 28 godzin dla S25 FE. To niewielka różnica i nie należy przekładać jej jeden do jednego na realny czas pracy, bo zależy on od sieci, jasności ekranu, aplikacji i sposobu używania.
Ładowanie przewodowe w obu modelach sięga 45 W. W polskim materiale premierowym Samsung podaje dla S26 FE do około 69% w 30 minut z zasilaczem 45 W, a dla S25 FE do około 65% w 30 minut. Oba telefony obsługują również szybkie ładowanie bezprzewodowe do 15 W oraz Wireless PowerShare, czyli możliwość doładowania zgodnych akcesoriów lub innych urządzeń z tyłu telefonu.
5Najdziwniejsza różnica: S25 FE ma szybsze USB
To parametr, który łatwo przeoczyć, a jest zaskakujący. Oficjalna karta S26 FE na Samsung Polska podaje USB 2.0, natomiast S25 FE – USB 3.2 Gen 1. Nowszy telefon cofa się więc w standardzie przewodowego transferu danych.
Dla większości osób, które przesyłają zdjęcia przez chmurę, Quick Share albo Wi-Fi, może to nie mieć znaczenia. Jeśli jednak regularnie kopiujesz duże pliki wideo kablem do komputera, S25 FE ma praktyczną przewagę. Oba modele obsługują Samsung DeX, więc różnica USB tym bardziej jest ciekawostką wartą odnotowania.
6Wymiary i wygląd: S25 FE jest minimalnie mniejszy i lżejszy
Galaxy S25 FE waży 190 g i ma wymiary 161,3 × 76,6 × 7,4 mm. S26 FE waży 193 g i mierzy 161,6 × 76,9 × 7,4 mm. Różnica jest niewielka, ale w dłoni może być zauważalna dla osób ceniących możliwie lekki telefon.
W wyglądzie największą różnicą jest sposób wykończenia tylnego modułu aparatów. S26 FE mocniej porządkuje obiektywy w obrębie wyspy aparatu, dzięki czemu na grafitowej/czarnej wersji generacyjna zmiana jest widoczna od razu. W oficjalnym polskim nazewnictwie Samsung określa wariant S26 FE jako „czarny”.
7System i aktualizacje: podobna obietnica, ale S26 FE startuje rok później
Galaxy S26 FE debiutuje z One UI 9 opartym na Androidzie 17. Galaxy S25 FE wystartował z One UI 8.0 i Androidem 16. Samsung obiecuje obu modelom do siedmiu aktualizacji systemu operacyjnego oraz do siedmiu lat aktualizacji zabezpieczeń.
Istotny jest jednak kalendarz. Oficjalna karta produktu podaje wsparcie bezpieczeństwa S26 FE do 30 września 2033 r., a S25 FE do 30 września 2032 r. To naturalny efekt późniejszej premiery. Jeśli kupujesz telefon z myślą o maksymalnie długim użytkowaniu, S26 FE ma więc praktyczną przewagę około jednego roku.
Ciekawostki, których nie widać na pierwszy rzut oka
S26 FE ma 3 nm, S25 FE 4 nm
To jedna z nielicznych zmian, która naprawdę odróżnia generacje na poziomie platformy sprzętowej.
S25 FE wygrywa przez kabel
USB 3.2 Gen 1 w S25 FE jest szybszym standardem niż USB 2.0 w S26 FE – nietypowy regres w nowszej generacji.
Aparat selfie jest szerszy w S26 FE
FOV 85° zamiast 80° oznacza trochę więcej miejsca w kadrze, co przydaje się przy selfie grupowych.
Baterie mają tę samą pojemność
4900 mAh w obu modelach pokazuje, że Samsung szuka poprawy czasu pracy głównie w optymalizacji sprzętu i oprogramowania, a nie przez większą baterię.
Ładowanie bezprzewodowe nie jest przewagą S26 FE
Oba modele obsługują ładowanie bezprzewodowe do 15 W i Wireless PowerShare.
S26 FE ma o rok późniejszy koniec wsparcia
Samsung podaje wrzesień 2033 dla S26 FE i wrzesień 2032 dla S25 FE.
Oba obsługują DeX
To ważna funkcja dla osób, które używają telefonu jako mobilnego stanowiska pracy po podłączeniu do monitora lub telewizora.
Oba nagrywają 8K
Oficjalne karty produktów podają nagrywanie UHD 8K 7680 × 4320 przy 30 kl./s.
Który model wybrać?
Wybierz Galaxy S26 FE, jeśli…
zależy Ci na nowszym procesorze, nowszym systemie na start, dłuższym kalendarzowo wsparciu, deklarowanych 1900 nitach i szerszym aparacie do selfie.
Wybierz Galaxy S25 FE, jeśli…
jest zauważalnie tańszy, cenisz niższą wagę albo regularnie przenosisz duże pliki kablem i chcesz wykorzystać USB 3.2 Gen 1.
Najważniejsza zasada zakupowa jest prosta: jeśli różnica cenowa jest niewielka, S26 FE jest rozsądniejszym wyborem ze względu na nowszą platformę i dłuższą perspektywę aktualizacji. Jeżeli S25 FE pojawi się w mocnej promocji, nadal może być jednym z ciekawszych modeli FE, bo w ekranie, aparatach, baterii i ładowaniu pozostaje bardzo blisko następcy.
FAQ – Samsung Galaxy S26 FE vs S25 FE
Czy Galaxy S26 FE ma lepszy procesor od S25 FE?
Tak. Samsung stosuje Exynosa 2500 3 nm w S26 FE i Exynosa 2400 4 nm w S25 FE. S26 FE ma też wyższe maksymalne taktowanie CPU.
Czy S26 FE ma lepszy aparat?
Podstawowa specyfikacja tylnych aparatów jest bardzo podobna. S26 FE ma jednak szersze pole widzenia przedniego aparatu 85° zamiast 80°, a nowsze przetwarzanie obrazu może wpływać na efekt końcowy.
Czy oba modele mają baterię 4900 mAh?
Tak. Samsung podaje typową pojemność 4900 mAh dla obu modeli.
Czy S26 FE ładuje się szybciej?
Oba obsługują ładowanie przewodowe 45 W. Samsung deklaruje około 69% w 30 minut dla S26 FE i około 65% dla S25 FE w odpowiednich warunkach testowych.
Czy oba mają ładowanie bezprzewodowe?
Tak. Oba obsługują szybkie ładowanie bezprzewodowe do 15 W i Wireless PowerShare.
Który ma szybsze USB?
Galaxy S25 FE. Samsung podaje USB 3.2 Gen 1 dla S25 FE, podczas gdy S26 FE ma USB 2.0.
Który model będzie dłużej aktualizowany?
Oba mają podobną politykę do 7 aktualizacji systemu i do 7 lat zabezpieczeń, ale S26 FE z racji późniejszej premiery ma deklarowany koniec wsparcia bezpieczeństwa we wrześniu 2033 r., a S25 FE we wrześniu 2032 r.
Czy warto wymienić S25 FE na S26 FE?
Dla większości użytkowników różnica może być zbyt mała, by uzasadnić szybką wymianę. Największy sens ma to dla osób, które chcą nowszego SoC, nowszego systemu i dłuższego wsparcia. Przy zakupie od zera S26 FE jest bardziej przyszłościowy.
Podsumowanie: Samsung Galaxy S26 FE czy S25 FE?
Samsung Galaxy S26 FE nie jest rewolucją względem S25 FE – i właśnie dlatego to porównanie jest ciekawe. Samsung zachował bardzo podobny ekran, układ aparatów, baterię i ładowanie, a największy nacisk położył na nowszy procesor, oprogramowanie, AI i wydłużenie realnego okresu życia urządzenia. Jednocześnie S25 FE ma dwie konkretne przewagi: jest lżejszy i oferuje szybszy standard USB.
Jeżeli ceny obu telefonów są zbliżone, Galaxy S26 FE jest bardziej przyszłościowym zakupem. Jeżeli Galaxy S25 FE kosztuje wyraźnie mniej, nadal daje bardzo zbliżone doświadczenie w codziennym użytkowaniu i może oferować lepszy stosunek ceny do możliwości.
Porównaj aktualne ceny i dostępne warianty pamięci Galaxy S26 FE oraz Galaxy S25 FE. Przy tak podobnej specyfikacji różnica w cenie może być ważniejsza niż część zmian generacyjnych.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porównania techniczne

Smartfony
Smartwatche
Tablety
Laptopy
Rtv
Agd
Akcesoria
Zabawki
Sport
Outlet